e-Arşiv Fatura, e-Serbest Meslek ve e-Müstahsil Makbuzu GİB Başvuru İşlemleri

Gelir İdaresi Başkanlığı e-Arşiv Fatura, e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu Uygulamalarından GİB Portal Yöntemi ile Yararlanmak isteyen mükellefler için başvuru kılavuzunu yayınladı.

Değerli Mükelleflerimiz, e-Arşiv Fatura, e-Serbest  Meslek  Makbuzu  ve  e-Müstahsil Makbuzu Uygulamalarından GİB Portal Yöntemi ile yararlanmakistemeniz halinde; yetkili kurumlardan almış olduğunuz Mali Mühür(ya da e-İmza)ile Gelir İdaresi e-Arşiv Portaluygulamasına yapacağınız başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda açıklanmıştır.

Mali Mührünüzü https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html web  adresindeki forum  sitesinde  bulunan  355 numaralı sorunun cevabına veya mali mührünüzü temin ettiğiniz kurumun yönlendirmesine göre bilgisayarınıza kurunuz.

•  Bilgisayarınızda sadece bir adet Java 1.8 ve üzeri versiyonun yüklü olmasına ve varsayılan tarayıcınızın Google Chrome ya da Mozilla Firefox olmasına dikkat ediniz. Bu işlemler için ‘internet explorer’ tarayıcısını kullanmayınız.

•  Google Chromeya da Mozilla Firefox tarayıcınızdan https://ebelge.gib.gov.tr/ anasayfa.html ana sayfasını açınız ve sağ tarafta bulunan “imzalama aracı”nı bilgisayarınıza indirip masa üstünde bir kısa yol oluşturunuz. Ekran görüntüsü için tıklayınız…

•  İmzalama Aracını bilgisayarınıza indirdiğinizde; bilgisayarınıza inecek olan imzalama aracı uygulamasını “sakla” diyerek RUN butonunun gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Ekran Görüntüsü için tıklayınız..

•  RUN butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura elektronik imza uygulaması arka planda çalışmaya başlayacak, ve bilgisayarınızda açmış olduğunuz Chrome ya da Firefox İnternet sayfanızın yanında otomatik olarak Google Chrome’de aşağıdaki gibi araç çubuğunda Localhost 8543 yazan yeni bir sayfa açılacaktır. (açılan Sayfa Ekran Görüntüsü için Tıklayınız..) Örnekte açılan sayfa Google Chrome’da açılmıştır. Açılan sayfayı bu şekilde bırakıp (uygulama sayfa üzerinde çalışmakta olup, işlem süresince kapatılmaması gerekmektedir.) sonraki işlemlere aynı tarayıcı ile devam ediniz.

•  Bu adımda arka planda bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı ‘e-fatura imza uygulaması’ haricindeki bütün uygulamaları kapatıp Google Chrome veya Mozilla Firefox ile https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html ana sayfasından ‘’e-Arşiv Portal Uygulamalarına (e-Arşiv Fatura, e-SMM, e-MM) GİB Portal Yöntemini Kullanarak Başvuruda Bulunmak İçin Tıklayınız’’ butonu ile başvuruda bulununuz. Ekran Görüntüsü için tıklayınız…

•   Kayıt ekranı açıldıktan sonra sizden istenen bilgileri giriniz.  Kayıt ekranı ekran görüntüsü için tıklayınız…

•  Karşınıza “lütfen bekleyiniz, işleminiz devam ediyor. Başvuru işleminiz henüz tamamlanmamıştır, lütfen arka planda çıkan ekrandan karta giriş ve imza işlemlerini takip ediniz.” uyarısı çıkacaktır.

•  Görüntüde olduğu gibi ekranın altındaki barda yer alan ‘java’ programı ikonuna tıklayarak ekranda etkin hale getiriniz.

•  Karşınıza “lütfen bekleyiniz, işleminiz devam ediyor. Başvuru işleminiz henüz tamamlanmamıştır, lütfen arka planda çıkan ekrandan karta giriş ve imza işlemlerini takip ediniz.” uyarısı çıkacaktır.

•  Görüntüde olduğu gibi ekranın altındaki barda yer alan ‘java’ programı ikonuna tıklayarak ekranda etkin hale getiriniz.

•  Ekran açıldıktan sonra kartınız tanımlı değil ise ‘Tanımla’ butonuna tıklayarak kartınızı tanımlayınız.

Tanımla butonuna tıkladıktan sonra aşağıda açılan ekrandan bilgisayarınıza uygun olan aşağıdaki yöntemlerden biriyle akisp11.dll dosyasını eklemelisiniz.  Görüntü için tıklayınız..

32 bit ise ( Kütüphane dosyası olarak –Bilgisayarım –c: -Windows –System32 akisp11.dll dosyasını eklemelisiniz.)

64 bit ise (Kütüphane dosyası olarak –Bilgisayarım –c: -Windows –SysWOW64 akisp11.dll dosyasını eklemelisiniz.)

Kart adı olarak ‘GİB’ yerine herhangi bir isim verebilirsiniz. ‘Ekle’ butonunu tıkadıktan sonra ‘Giriş’ butonuna tıklayıp yazıların aktığı ekranın altında bulunan ‘İmzala’ butonunu tıklayarak imzalama işleminizi tamamlayacaksınız. 

11: İmzalama işleminden sonra başvurunuz tamamlanacaktır. Başvurunuzun başarılı olduğuna dair e-posta adresinize bildirim geldikten sonra e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM İçin e-Arşiv Portalına giriş yapabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura, e-Serbest Meslek ve e-Müstahsil Makbuzu GİB Başvuru İşlemleri Kılavuzunu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız…
Bir cevap yazın