4/B Sıgortalıların Çalışmazlık Bildirimi İnternet Üzerinden Yapılabilinecek

4/B Sıgortalıların Çalışmazlık Bildirimi İnternet Üzerinden Yapılabilinecek – MuhasebeTR

4/B Sıgortalıların Çalışmazlık Bildirimi İnternet Üzerinden Yapılabilinecek .

ÖZET           :       5510 Sayılı Kanunun 4/1-b kapsamındaki sigortalılar (Bağkur), geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeleri için çalışmadıklarına dair bildirimi e-devlet üzerindeki     (https://www.turkiye.gov.tr/sosyalguvenlikisgoremezlik-raporu-calismazlik-beyan- işlemleri) erişim adresinden elektronik ortamda yapabileceklerdir.

4/B SİGORTALILARIN GEÇİÇİ İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ ALABİLMELERİ İÇİN YAPMASI GEREKENLER:
5510 Sayılı Kanunun 4/1-b kapsamındaki (Bağkur), sigortalılara iş kazası ve meslek hastalığı ile analık hallerinde istirahat raporu olması şartıyla çalışılmayan süreler için  5510 sayılı Kanunun 18’inci maddesine göre geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir. 

Ancak bu kapsamdaki sigortalıların geçici iş göremezlik ödeneğini alabilmeleri için SGK’nın ilgili ünitelerine müracaat ederek istirahatli olduğu günlerde çalışmadığına dair çalışmazlık bildirimi yapmaları gerekmekteydi.

Bu kapsamdaki sigortalılar, çalışmadıklarına dair beyanlarını SGK’nın ilgili ünitelerine müracaata gerek kalmaksızın e-devlet uygulamasındaki, https://www.turkiye.gov.tr/sosyalguvenlik-is-goremezlik-raporu-calismazlik-beyan-islemleri erişim adresinden elektronik ortamda yapabileceklerdir. 

Saygılarımızla…

TÜRMOB

(26.03.2019)Bir cevap yazın