E-Defter, E-Fatura, Vuk Tebliği ve Değişikliği Semineri-2

E-Defter, E-Fatura, Vuk Tebliği ve Değişikliği Semineri-2

Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) tarafından Kocatepe Kültür ve Kongre Merkezinde E-Defter, E-Fatura, Vuk Tebliği ve Değişikliği içerikli E-İşlemlerle ilgili seminerin ikincisi düzenlendi. İlk seminere çok yoğun bir katılımın olması nedeniyle meslektaşların seminerin yeniden yapılması talebi doğrultusunda yapılan seminer yine yoğun bir katılıma sahne oldu.

SMMM Luca Proje Koordinatörü Cenk İçer’in konuşmacı olarak katıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Ali Şahin, önümüzdeki süreçte yapılacak eğitimler hakkında bilgi verdi. Öncelikle Turizm Katılım Payı ile ilgili seminer yapılacağını daha sonra Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bir seminerin yapılacağı, yeni vergi kanununda yapılacak değişikliklerle ilgili de yasal düzenlemeler biter bitmez bununla ilgili ayrıca bir seminer yapılacağını söyledi.

Ekim ayı sonunda beratların alınması ile ilgili yaşanan sorunun gün ortasında başlamasına rağmen mesai bitimine kadar çözülememiş süre uzatımının 17:01 de yapılması gerekirken 22:30 a kadar beklenerek meslektaşlarımızın bu saate kadar işyerlerinde ve bürolarında beklemelerine neden olunmuştur. İlgili kurumların bu ve benzeri konulara daha dikkatli ve hassas davranmaları konusunda hassasiyet beklediklerini söyledi.

E işlemlerle ilgili meslektaşlarımızın ve meslek camiamızın bir sıkıntısı olmadığı ve çok kısa sürede uyum sağladığını ama maliyenin mükellefleri bizlerin müşterilerinin uyum sağlamakta sıkıntı çektiğini bu durumda da hiç bizi ilgilendirmediği halde yapmak zorunda olmadığız işleri yapmaya zorlanıyoruz. Bununla ilgili en son örnek Ulaştırma Bakanlığı ile TOBB’un ortaklaşa düzenlediği Sayısal Takografla ilgili bir toplantıya çağrı yaparken Firmanızın/Muhasebecinizin katılımı önem arz etmektedir diyerek hiç bizi ilgilendirmeyen bir konuda bile meslek mensuplarımızı işin içine çekilmeye çalışılıyor. Bu konuyla ilgili TÜRMOB kanalıyla  kurumlar nezdinde girişimde bulunarak hassasiyetimiz iletildi dedi.Bir cevap yazın